محاسبه قیمت ورق st52

قیمت ورق st52

استفاده از مصالح ساختمانی و مقاطع فولادی همواره از مهم‌ترین دغدغه هایی است که کارشناسان ساختمان و مهندسین دارند ورق فولادی یکی از این مقاطع است که کاربردهای زیادی در زمینه ساخت و ساز همچنین در زمینه های صنعتی دیگر دارد. قیمت ورق ST52 یکی از موضوعات مهم همیشه بازار آهن می باشد زیرا این ورق فولادی کاربرد وسیع در صنایع مادر دارد. آنچه آن را محبوب ساخته ویژگی‌هایی است که از فولاد ST52 به ارث می‌برد یک فولاد آلیاژی با کیفیت که در کارخانه های ذوب ساخته می‌شود و در شکل شمش بیلت اسلب و تختال پولادی عنوان مواد اولیه برای ساخت انواع ورق فولادی ST52 با گریدها و استانداردهای مختلف استفاده می شود. برای خرید ورق سیاه ST52 داشتن اطلاعاتی ضروری است زیرا کیفیت این ورق تا حد زیادی به این موارد بستگی دارد. در ادامه مطلب می خواهیم به طور مفصل در مورد روش خرید انواع ورق فولادی تشخیص ورق سالم و استاندارد همچنین ویژگی‌های ورق سیاه و کارخانه های سازنده آن صحبت کنیم با ما همراه باشید و قیمت روزانه انواع مقاطع فولادی را در سایت ما مشاهده بفرمایید.

ورق ST52 چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نوعی ورق آلیاژی است یعنی فولاد مورد استفاده برای ساخت آن فولاد آلیاژی کم کربن می باشد خصوصیات مکانیکی و فیزیکی بسیار خوبی دارد که به عناصر سازنده آن وابسته است از نظر وزنی چگالی کمتری نسبت به ورق سیاه معمولی یا همان ST37 دارد بنابراین در کاربردهایی که لازم است تا وزن ساختمان کم باشد به جای ورق سیاه معمولی از ورق سیاه صنعتی یا همان ST52 استفاده می شود. برای ساخت این ورقه فولادی از روش نورد کاری گرم استفاده می‌شود که در این روش مواد اولیه فولاد ST52 را که در قالب شکمش یا تختال می باشد را درون کوره های ذوب قرار داده و دمای آن را تا بالای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد زیاد می کند در این دما فولاد به نقطه خمیری و ذوب می رسد سپس آن را که قابلیت شکل پذیری بالایی دارد تحت غلتک کاری قرار می دهند غلتک های بزرگ و قدرتمند این فولاد را نورد کرده و ضخامت آن را کم و بر طول آن می افزایند. نبرد کاری فولاد آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا ورق در ابعاد و ضخامت دلخواه ایجاد شود سپس آن را برش داده و از طریق نقاله در محلی به آرامی سرد می‌کند دقت داشته باشید که ورق ST52 که نوعی ورق سیاه محسوب می شود ظاهر چندان جالبی ندارد و برای تمیز کردن روغن ها آلودگی های سطحی و پوسته ها می بایست آن را اسید شویی کرد.

قیمت ورق st52

نکته مهم درباره ورق ST52 ویژگی های مکانیکی و شیمیایی آن است که وابسته به عناصر و درصد آن‌ها می باشد. فولاد ST52 دارای حدود 0.24% کربن،0.55% سیلیسیم، 0.045% گوگرد، 0.045% فسفر، 1.6% منگنز، کمتر از 0.03% نیوبیوم، 0.03% تیتانیوم و کمتر از 0.05% وانادیوم دارد فلز پایه این فولاد آهن می باشد.

هر یک از این عناصر خصوصیاتی به فولاد می دهند به عنوان مثال کربن هرچه کمتر باشد قابلیت جوشکاری و ماشین‌کاری افزایش می یابد همان‌طور که می دانید فولادهای ST33 تا ST52 در زمره فولادهای ساختمانی یا ساختاری هستند در این دسته مقدار کربن از کم به زیاد و سختی فولاد نیز از کم به زیاد تغییر می‌کند همین‌طور میزان و قابلیت جوش پذیری و ماشین‌کاری از زیاد به کم تغییر می‌کند یعنی ST52 بالاترین سختی و ST33 نرم‌ترین فولاد در این دسته به شمار می رود.

اما عنصر فسفر برای افزایش خاصیت ماشین‌کاری، براده برداری و استحکام در حالت گرم بر فولاد است. عنصر گوگرد برای افزایش قابلیت ماشین‌کاری از ولی بر استحکام کششی تأثیری ندارد و عنصر سیلیسیم نقش اصلی و مهم را در افزایش استحکام تسلیم و خاصیت ارتجاعی فولاد دارد می‌بینیم که منگنه سهم زیادی در این فولاد دارد و اثر آن بر افزایش سختی نقطه تسلیم سختی پذیری و استحکام نهایی فولاد است.

این عناصر باعث می‌شوند تا چگالی فولاد ST52 در حدود ۸ گرم بر سانتی متر مکعب باشد. با اینکه ورق ST37 یعنی ورق فولاد کربنی سیاه پرکاربردترین و مهم ترین ورق ساختمانی است اما در مواردی که کاهش وزن ساختمان اهمیت داشته باشد از ST52 استفاده می‌شود. از دیگر ویژگی های مکانیکی فولاد ST52 می‌توان به درصد زیاد طول ۲۲ ضریب الاستیسیته ۲۱۰ دمای فورجینگ ۸۵۰ تا ۱۰۵۰ درجه سانتی گراد و دمای سخت شدن و دمای تمپرینگ ۸۶۰ تا ۸۹۰ درجه سانتی گراد اشاره کرد.

کاربرد ورق st52

ورق سیاه صنعتی با ویژگی هایی که دارد برای کاربرد های ساختمانی سازه های عمرانی پل سازی سد سازی ساخت انواع قطعات ماشین آلات ساخت تسمه و چهار پهلو شاسی ماشین آلات سنگین دیواره قطعات صنعتی بازویی بیل مکانیکی جرثقیل پل ریل و امثال این‌ها استفاده می شود.

نکات مهم در هنگام خرید ورق فولادی ST52

هر نوع محصول فولادی باید دارای استانداردها و ویژگی هایی باشد تا موجب سودهای شود در غیر این صورت ممکن است ضرر های زیادی را به همراه داشته باشد دقت داشته باشید که قیمت ورق فولادی ممکن است بر اساس عوامل زیادی در نوسان باشد بنابراین ورق ST52 ارزان هرگز به معنی بد بودن یا غیر استاندارد بودن آن نیست شما باید بتوانید کارخانه های سازنده این ورق فولادی را به خوبی بشناسید علائم تجاری اقتصادی آن‌ها را تشخیص دهید و استانداردهای ورق سیاه صنعتی را به خوبی بدانید. باید بدانید که ورق آلیاژی است ۵۲ چه شرایطی برای انبارداری نیاز دارد و یا برای برش زدن آن از چه ابزارهای برشی باید استفاده کرد تا خواص مکانیکی و شیمیایی آن از بین نرود و یا تغییر نکند. استانداردهای ساخت ورق ST52 در ایران و جهان کدم‌اند و چه ویژگی هایی دارند.

قیمت ورق st52

بهترین روش ساخت استاندارد تولید ورق سیاه صنعتی کدام است. نکته بسیار مهم قبل از خرید ورق سیاه ST52 توجه به استاندارد ساخت آن و نرمالیزه بودن یا نبودن آن همچنین به تست‌های التراسونیک می باشد. تست التراسونیک روشی برای تشخیص عیب های سطحی و زیرسطحی در ورق همچون تورق حفره ترکیدگی پوسته شدن انقباض پیوستگی ناقص و غیره است. برای استعلام فوری قیمت ورق فولادی ST52 بر اساس کارخانه سازنده با ما تماس بگیرید در سایت ما لیست قیمت ورق ST52 فولاد مبارکه اصفهان و قیمت ورق اکسین اهواز به صورت روزانه درج می شود.